Що таке GPON
GPON (Gigabit Passive Optical Network) – це технологія пасивних оптичних мереж (PON), призначена для високошвидкісної передачі даних по оптоволоконних лініях. GPON використовує пасивні оптичні спліттери для поділу оптичного сигналу на безліч користувачів, що дозволяє одному оптоволоконному кабелю обслуговувати десятки і навіть сотні абонентів. А якщо коротко і просто, то GPON – це Інтернет, який працює максимально ефективно та навіть без світла!
Які можливості відкриває GPON
GPON – це не тільки якісний та практично постійний домашній інтернет, який дозволить виходити до мережі навіть у періоди блекауту. Це – можливість користуватися послугами інтерактивного телебачення, IP-телефонії, підключати до мережі Інтернет системи безпеки та функції керування будинком.
Підключаючи GPON, ви отримуєте нові, розширені можливості:
- Швидкість передачі даних досягає 2,5 Гбіт/с на стороні завантаження та до 1,25 Гбіт/с на стороні вивантаження.
- Передбачена підтримка передачі даних, голосу (VoIP) та відео по одній лінії.
- Ви можете передавати дані на відстань до 20 км без необхідності використання активного обладнання між точками передачі.
- Технологія знижує витрати на інфраструктуру завдяки використанню пасивних оптичних компонентів.
- Легко масштабується обслуговування великої кількості користувачів.
Все більше користувачів вибирають технологію GPON для отримання інтернету вдома, в офісі, на виробництві. В умовах нестабільного електропостачання та постійних загроз тривалих блекаутів GPON – оптимальне рішення, що дозволяє залишатися на зв'язку.
Переваги GPON-технології
Ще недавно GPON був новинкою, що одночасно захоплює і лякає. Усього за кілька місяців він став максимально популярним в Україні. Поступово GPON приходить на зміну іншим варіантам підключення, адже забезпечує користувачам чимало переваг:
- GPON забезпечує значно більшу швидкість передачі даних у порівнянні з традиційними мідними лініями.
- Пасивні компоненти мають більш тривалий термін служби та меншу ймовірність відмов.
- Усунено необхідність в активному обладнанні між центральним офісом та користувачем, що знижує споживання енергії.
- Підтримка різних типів даних (голос, відео, інтернет) робить GPON універсальним рішенням для багатьох програм.
GPON має потенціал для подальшого покращення та розвитку технологій, це дійсно перспективний вибір для довгострокових інвестицій.
Які недоліки є у GPON
Практично ідеальна мережа, але й у неї є мінуси, хоча вони повністю перекриваються перевагами технології. Один з недоліків GPON – висока вартість початкового впровадження. Інвестиції в оптоволоконні лінії та обладнання можуть бути значними. Варто також відзначити порівняльну складність установки та налаштування GPON, які потребують високої кваліфікації та спеціального обладнання.
Не всі старі пристрої сумісні з GPON, який потребує додаткової модернізації мережі. Хоча GPON забезпечує високу швидкість, загальна пропускна спроможність ділиться між усіма користувачами, підключеними до одного сплиттера, що може знижувати продуктивність за високого навантаження. Але, як ми вже згадували, ці мінуси практично непомітні на тлі переваг технології.
Як підключити GPON інтернет
“Потрібно підключити GPON!” – Ця думка виникає у багатьох українців, які бажають залишатися в Мережі будь-якої миті та користуватися високоякісним з'єднанням з високою швидкістю та хорошою ефективністю. Складнощів не виникне – для підключення достатньо звернутися до провайдера IpNet і переконатися в тому, що на вашу адресу можливе підключення. Укладіть договір з провайдером на надання послуг GPON. У погоджений термін провайдер встановить оптичний термінал (ONT/ONU) у вас вдома або в офісі. Цей пристрій перетворює оптичний сигнал на електричний, сумісний з мережними пристроями. Підключіть ONT/ONU до роутера або безпосередньо до комп'ютера для доступу до інтернету, налаштуйте мережеве обладнання. У періоди відключення електроенергії використовуйте у якості джерела живлення повербанк (як це зробити – читайте в інших наших статтях).