Що таке DNS і як працює DNS-сервер
Що таке DNS (ДНЗ) сервер
DNS - «сервер доменних імен», надає інформацію для дозволу імен у системі доменних імен. Це система, яка використовується для прив'язки доменних імен до IP-адрес.
Під час відвідування веб-сторінки комп'ютер вказує ім'я домену, і система DNS перетворює його на IP-адресу, яку використовує сервер, на якому розміщено веб-сайт.
Таким чином, наприклад, ви можете просто ввести доменне ім'я веб-сайту замість того, щоб запам'ятовувати IP-адресу – довгий рядок цифр.
Що таке система доменних імен
Це свого роду телефонна книга для Інтернету, принцип роботи dns-сервера в присвоєнні IP-адреси, до яких можна отримати доступ в Інтернеті, таким доменним іменам, як ipnet.ua.
DNS запит до сервера працює для користувача у фоновому режимі. Комп'ютер самостійно отримує пов'язану адресу протоколу через відповідальний сервер і запитує потрібні сторінки сервера, використовуючи отриману адресу.
Призначення dns сервера реалізується у роботі у протилежному напрямі – доставці імені домену на задану IP-адресу. Крім того, DNS можна використовувати для:
- пошуку відповідального сервера електронної пошти для домену;
- реалізації балансування навантаження;
- запиту відповідального сервера імен для домену;
- багато чого іншого.
Для чого використовується DNS та які його завдання
У DNS призначення полягає в багатьох функціях, до основних завдань відноситься:
- Зв'язок між іменами доменів та інтернет-протоколами. Після введення доменного імені в адресний рядок, браузер відправляє дані на DNS адреси серверів, щоб знайти пов'язану IP-адресу. Система відповідає, щоб встановити з'єднання з відповідним сервером та отримати доступ до веб-сайту.
- Розподіл навантаження: у великих мережах є безліч хостингів, які використовують чи надають одні й ті ж самі ресурси. Системи можна використовувати для розподілу навантаження на ці сервери шляхом призначення користувачам різних IP-адрес для одного і того ж доменного імені.
- Кешування відповідей. Система часто зберігає запитані відповіді у своєму кеші, щоб підвищити швидкість підключення до запитаної IP-адреси. Коли користувач вводить ім'я домену, яке вже зберігається в кеші, система DNS може негайно повернутися до збереженої відповіді, усуваючи необхідність надсилання нового запиту.
- Безпека: DNS також можуть використовуватися для забезпечення безпеки мереж. Вони встановлюють безпечні з'єднання між серверами та клієнтами і тим самим гарантують, що тільки авторизовані користувачі зможуть отримати доступ до певних ресурсів.
DNS server: що це таке та як він влаштований
Щоб пояснити, як працює система доменних імен, необхідно зрозуміти, як структуровано доменне ім'я та що означає реєстрація доменного імені.
Як приклад ми використовуємо розшифрування нашого доменного імені www.ipnet.ua.
Доменне ім'я завжди інтерпретується праворуч наліво. Компоненти повного імені поділяються крапкою. Домен верхнього рівня завжди знаходиться праворуч. У нашому прикладі це ".ua". TLD для Інтернету визначено і можуть являти собою код країни, як у прикладі, або організаційні або загальні TLD, такі як ".com" або ".org".
Зліва від TLD знаходиться домен другого рівня – SLD. У нашому випадку це .ipnet. Він має бути офіційно зареєстрований, щоб бути доступним в Інтернеті.
Реєстрація гарантує унікальність імені у всьому світі. Домени можуть бути зареєстровані через так званих реєстраторів (різновид посередників).
Нарешті, ліворуч від домену другого рівня є один або кілька піддоменів. У прикладі субдомен — «www». Субдомени ідентифікують конкретний хост.
Як працює сервер DNS
Щоб гарантувати відсутність порушень функціональності серверів чи збоїв, існують первинні та вторинні типи сервера імен. Один служить резервною копією іншого, обидва містять одну й ту саму інформацію. Щоб гарантувати, що новий запит не запускатиметься щоразу при повторному введенні URL-адреси, DNS-сервери оснащені кешем, в якому зберігаються вже зроблені запити. З цієї причини домени часто залишаються доступними, навіть якщо вони вже були переміщені або закриті. Доменне ім'я буде переназначено після очищення кешу ДНС-сервера.
Як перейти на персональний ДНЗ сервер на своєму пристрої
Щоб змінити ДНС на вашому гаджеті, зазвичай необхідно отримати доступ до налаштувань мережі. Знайдіть розділ «Налаштування ДНС» та введіть IP-адресу потрібного перетворювача DNS. Це залежить від операційної системи, що використовується.
На що впливає сервер DNS і що станеться, якщо він вийде з ладу
Якщо DNS-сервер не відповідає або навіть виходить з ладу, процес дозволу імен більше не може виконуватися належним чином. Це призводить до перебоїв у роботі. Оскільки збій може статися завжди, варто використовувати максимально стійку до відмов інфраструктуру.
Для цього можна використовувати два сервери імен для однієї і тієї ж зони . Один з цих серверів позначений як основний, а інший як додатковий. Клієнти повинні вказувати на обидва ці сервери, щоб у разі збою, інший сервер взяв на себе управління.
Висновок
Система доменних імен, на перший погляд, здається дуже складною, але якщо ви придивитеся до деталей, джунглі термінів стануть яснішими. DNS та DNS-сервери використовуються для підключення доменних імен до IP-адрес. Крім простоти підключення, надзвичайно важливими є також розподіл навантажень та аспекти безпеки. Особливо у разі атак хакерів на сайти з метою їх копіювання. Тому DNS відіграє важливу роль в Інтернеті, забезпечуючи унікальну ідентифікацію та захист веб-сайтів.